Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 1493 komentarze

Michnikowi do Sztambucha

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Adam Michnik słowa mieli Celebruje robi minę i oskarża po kolei jadowitą mierząc ślinę

Nestor fałszyzmu III RP Adam Michnik, wedle poety Zbigniewa Herberta „kłamca, człowiek złej woli, oszust intelektualny i manipulator”, wytoczył kolejny proces polskiemu publicyście Rafałowi Ziemkiewiczowi. Zanim przyjrzymy się uważnie pismu procesowemu, warto poznać powody oraz mechanizm, dzięki którym Polacy z narodu będącego w awangardzie walki z systemem totalitarnym stali się w stosunkowo krótkim czasie społeczeństwem, w którym stopień ogłupienia i bezwolności wprawił ponownie w ruch wskazówkę na skali Orwella.

Ignotas nulla curatio morbid - nie próbuj wyleczyć, czego nie rozumiesz.

Ogromnym sukcesem michnikowszczyzny była umiejętność STWORZENIA i OPISANIA świata oraz jego fiksacja w szerszej świadomości na poziomie wytworzonych mitów. Umysł przeciętnego Polaka porusza się jak zaczarowany po swoistej wstędze Möbiusa. Uwięziony w schemacie nie potrafi poruszać się po innym niż dozwolonym obszarze, a tym samym nie jest w stanie dokonywać trafnych, wartościujących moralnie ocen. Przeciętny obywatel III RP nie tylko nie pamięta i nie zna swojej najnowszej historii, ale także nie rozumie wielu zachodzących we współczesnym świecie zjawisk.

24.04.2010. powiesiłem swój pierwszy  wpis będący wstępem do omawianego zjawiska fałszyzmu. Słowa fałszyzm używał już Witkacy w satyrycznych kpinach odnoszących się do roszczących sobie pretensje do oryginalności pseudoawangardowych kierunków w sztuce.

W istocie pod blichtrem pozorów kryła się zamaskowana blaga. Aby zakpić z fałszystów, Witkacy stworzył adekwatny do ich poziomu i szczerości fikcyjny kierunek piurblagizm. Głównym założeniem piurblagizmu było to, że szczerość w sztuce jest niemożliwa. Parafrazując, wyjdzie nam, że szczerość w polityce i mainstreamowej - lewicowej publicystyce jest niemożliwa.

Do kierunków piurblagistycznychWitkacy zaliczał m.in. neopseudo-kretynizm, filutyzm, neo-naciągizm, małpizm, papugizm, neo-kabotynizm, fałszyzm, fiktobydlęcyzm i wiele innych.

Gdyby Gazeta Wyborcza pod kierunkiem redaktora Adama Michnika uprawiała tylko kabotynizm i przysłowiową blagę lub aspirowała do specyficznie pojętego lewicowego kabaretu to sprawa byłaby na poły niepoważna, lecz oto mamy sformułowania typu „patriotyzm jest jak faszyzm” oraz wiele wypowiedzi redaktora Michnika porównujących partię PiS do KPP, czyli do partii komunistycznej mającej w programie likwidację państwa polskiego, a także niedawny gorący apel Adama Michnika do Rosjan z prośbą o stworzenie sojuszu przeciw idiotom w Polsce. Domyślam się, że guru lewicy idiotami nazywa ludzi mających inne poglądy niż on sam i jemu podobni. Pomijam inne starsze „perełki michnikowszczyzny”, jak ta nazywająca komunistycznego generała „człowiekiem honoru”, który - przypomnijmy - zajmował się m.in. oskarżaniem o szpiegostwo i dywersję żołnierzy Andersa i pracował przez kilkadziesiąt lat dla okupujących Polskę Rosjan. Widocznie „czas honoru” w życiu kolaboranta i zdrajcy przypada na zupełnie nieznany polskim historykom okres. Jak głosi fałszystowski mit, generał wraz z komunizmem został obalony przy stole (okrągłym), a potem już będąc w stanie obalonym sprawował przez wiele miesięcy urząd ministra Spraw Wewnętrznych. Nota bene obaleni komuniści - komunistyczna oligarchia, ich kolaboranci wraz z potomkami rządzą ze szkodą dla naszego nieszczęśliwego kraju już 23 lata…

Wszystko to można by włożyć między bajki, jednak całkiem niedawno za próbę obalenia fałszystowskich mitów zostali postawieni przed sądem Krzysztof Wyszkowski i Jarosław Marek Rymkiewicz. Ostatnim hitem jest oskarżenie Rafała Ziemkiewicza za sformułowanie, iż Michnik „zwykł terroryzować przeciwników pozwami sądowymi”, a czyni to zwykle „przy użyciu usłużnych rozgrzanych sędziów”. Wydaje się, że wszystko zależy od tego, co i kogo rozgrzewa, zgodnie ze starym powiedzeniem „piłeś - nie jedź”, czytałeś gazetę „W” - nie sądź.

 

 

 

_______________________________________

zdjęcie: "Adam Michnik (fot. eOstroleka.pl)"

 

 

KOMENTARZE

 • @lju 22:34:25
  wypowiedzi Michnika także świetne ;-)
 • Widzę dla niego
  „kłamca, człowiek złej woli, oszust intelektualny i manipulator” tylko jeden kierunek: południowy wschód!
 • Dobre !
  Pozdrawiam
 • metełoryty POlityki.
  .
 • @autor
  Dobrze napisane :)

  Do niedawna w Gazecie Wszechwiedzącej do tej pory był jedn "dziennikarz" znany jako SRACZKA :)
  Obecnie , całe to towarzystwo jest jedną wielką SRACZKĄ medialną :)
 • *5, oczywiście!
  Jako żywo, jako żywo!
 • Ja tylko czekam aż michnik zachoruje na raka tak jak mietek wachowski
  Takim jak on tylko to się należy.
 • @Kajko 13:38:22
  wolałbyś żeby mu się coś stało ? czy może żeby się zmienił na dobre.
  Bo gdyby się zmienił na dobre to byłby może marny, ale zawsze jakiś pożytek.
 • skasowany komentarz
  po raz pierwszy od czasu założenia konta na NEkranie skasowałem komentarz.
  Swoją opinię o panu Michniku wyraziłem dość dobitnie natomiast ubolewam,że niektóre komentarze nie wnoszą nic merytorycznego poza stwierdzeniami że "to żyd" itp.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930