Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 1493 komentarze

Polskie zegarki zaginione w latach 1918- 1920 wracają do Polski.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zaginione podczas wojny polsko – rosyjskiej w 1920 polskie zegarki wkrótce mają wrócić do Polski.

 

Jakiś czas temu podczas wizyty w Moskwie kwestia przekazania do Polski zegarków ręcznych, które uległy zaginięciu podczas wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku, była jednym z głównych tematów rozmów prowadzonych z przedstawicielami rosyjskiego Komitetu Pojednawczego. Polska i rosyjska strona omawiała m.in. techniczne aspekty sprowadzenia szczątków zegarków.

Wysoki rangą przedstawiciel polskiego MZS wyraził nadzieje, że „zegarki a właściwie to, co z nich zostało wrócą do Polski późną jesienią".

Specjaliści od narracji zwrócili również uwagę, że  aktualny stan czasomierzy może utrudniać ich przewóz do Polski, dlatego potrzebna jest odpowiednia logistyka.

Żaden z zegarków już nie chodzi. Wszystkie bez wyjątku zatrzymały się w okolicy daty 15 sierpnia 1920 roku, dlatego z rosyjskiego punktu widzenia trzymanie ich w Rosji wydaje się bezcelowym.

Zwrot polskich zegarków jest niewątpliwym sukcesem polskiej dyplomacji. Na „późną jesień” zaplanowano także operację zwrotu ponad 50 % szczątków wraku Tu-154.

news Antidotum 2012.

________________________________

W kontekście zwrotów warto przypomnieć:

 

" Traktat ryski zawarty po klęsce bolszewików w 1920 roku  przewidywał wypłatę Polsce tytułem rekompensaty za wkład ziem polskich w budowanie gospodarki rosyjskiej w okresie rozbiorów kwoty 30 mln rubli w złocie (ustalenia te nie zostały jednak nigdy wykonane pod różnymi pretekstami przez stronę sowiecką)….” 

Rosja nie wypłaciła także żadnych rekomopensat za zagrabione i zniszczone polskie majątki na wschodzie i za grabież w latach powojennych.

 

 

KOMENTARZE

 • No tak
  Zwłaszcza bardzo trudne ze względów logistycznych są zmienione gabaryty. Cóż upływ czasu i niekorzystne warunki atmosferyczne, oczywiście nie zawinione ze strony rosyjskiej były poważną przeszkodą.

  Pozdro
 • @mnich zarazy 20:40:27
  szkoda, że nie znalazłem fajnego zdjęcia...
  Pozdrawiam

  a jako ciekawostkę wklejam a propos Traktatu Ryskiego zawartego po klęsce bolszewików w 1920 / cytat z Wikipedii/:

  "Poza tym traktat przewidywał wypłatę Polsce tytułem rekompensaty za wkład ziem polskich w budowanie gospodarki rosyjskiej w okresie rozbiorów kwoty 30 mln rubli w złocie (ustalenia te nie zostały jednak nigdy wykonane pod różnymi pretekstami przez stronę sowiecką).

  Zobowiązywał też stronę radziecką do zwrotu zagrabionych w czasie zaborów dzieł sztuki i zabytków (zwrócono jednak niewiele – na zasadzie wzajemności), m.in. arrasy wawelskie, jedyne zachowane polskie insygnium koronacyjne (Szczerbiec) i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego (dłuta Thorvaldsena), do 1924 ozdobę rezydencji Iwana Paskiewicza w Homlu..

  Traktat określił również losy ludności polskiej znajdującej się na terytorium kontrolowanym przez bolszewików. O obywatelstwo polskie mogły się starać osoby, które ukończyły 18 rok życia i 1 sierpnia 1919 były zameldowane na terenie dawnego Królestwa Polskiego. Do Polski mogli wyjechać również potomkowie powstańców zesłanych w latach 1830-1865 oraz wszyscy, którzy mogli udowodnić, że są nie dalej niż w trzecim pokoleniu potomkami osób, które stale zamieszkiwały na terytorium dawnej Rzeczypospolitej. Zainteresowani mieli 1 rok na złożenie oświadczenia o wyborze obywatelstwa.
 • No to
  Policzmy odsetki i wytoczmy im proces.
 • @mnich zarazy 20:50:02
  no, ale do tego potrzebne jest państwo
  analogicznie do ok 30 mld $ za Warszawę
  i odszkodowań innych od Niemców

  po tym poznam polski rząd- kiedy poruszy te kwestie na forum międzynarodowym
 • A kiedy wrócą do Polski zegarki
  zagrabione w roku 1944 i następnych?
 • @ATMAN 21:25:51
  w kolejnych kadencjach Tuska
  co rozumiem pod pozornie zrozumiałym a tym samym mylącym określeniem "Tuska" wyjaśniłem w tym wpisie :
  http://czarnalimuzyna.nowyekran.pl/post/55304,moj-donald-tusk
 • @CzarnaLimuzyna 21:29:54
  Myślę, że one czasami pojawiają się w polskich sklepach z antykami, bo tu chyba więcej płacą za nie.

  Obserwuję czasem rynek antyków na ebayu, allegro i polskich starociach.
  Jest zatrzęsienie rosyjskich ikon zrabowanych z domów i cerkwi, rosyjskie srebra i meble, za niewielkie pieniądze, sama kupiłam XIX wieczną ikonę na placu za 200 zł od ruska.
  Na ebayu niemieckim można kupić dzieła sztuki z niemieckich kościołów włącznie z relikwiarzami z relikwią. Wnuki nazistów wyprzedają dywany, srebra, dzieła sztuki za grosze.
  Wszystko to zjeżdza do Polski.
  Mam wrażenie, że nie opłaciła się tym krajom świecka ideologia- te narody są już bez ducha.
 • @circ 22:27:48
  To dobrze, że zjeżdża do Polski bo wraca to co zostało zrabowane w czasie wojen. Ale z tymi okazjami to przesada, bo Rosjanie próbują wracać do swoich korzeni i to oni w wielu krajach na zachód od naszej granicy wykupują często po wyższych cenach przedmioty sygnowane jeszcze carską Rosją. Czy wnuki nazistów wyprzedają za grosze dzieła sztuki? Nie sadzę, tam po prostu starzeje się społeczeństwo, a młodzi wygodnie żyjący i wyprani z tradycji nie interesują się historią i własnymi korzeniami. Ale są też grupy elit co to za grosze nie będą sprzedawać przedmiotów historycznych o znacznej wartości.
  Należy wziąć pod uwagę również to, że takie kraje jak Francja, Niemcy, Holandia czy Belgia nie były nigdy tak zdewastowane jak my i stąd taka ilość zachowanych starych przedmiotów na rynku. I jeszcze jedno, nie mylmy zwykłych staroci z dziełami sztuki.
 • @ATMAN 21:25:51
  http://garibaldy.files.wordpress.com/2010/02/reichstag-2.jpg
  o , tutaj dwa z nich
 • Piepreznie o zegarkach ma na celu przykrycie zwrotu dziel sztuki
  zrabowanych przez Rosjan i Niemcow w czasie ostatniej wojny.
  Kacapskie muzea sa pelne polskich dziel czesc tych polskich dziel zostala zrabowana Niemcom ktorzy wczesniej zrabowali w Polsce.
  Moskale uwazaja ze to nie polskie tylko niemieckie i n ie poczuwaja sie do zwrotu zas Niemcy o te dziela sie nie staraja gdyz to nie sa ich.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930