Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 1493 komentarze

Rachunek za Warszawę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Na ponad 45 mld USD oszacowała straty materialne Warszawy podczas II wojny światowej specjalna komisja powołana przez prezydenta stolicy..."

 

 

„Na ponad 45 mld USD oszacowała straty materialne Warszawy podczas II wojny światowej specjalna komisja powołana przez prezydenta stolicy. W raporcie o stratach nie wzięto pod uwagę utraconego życia (800 tys. osób) oraz zdrowia mieszkańców stolicy, uznając je za wartości bezcenne i trudne do policzenia. Raport ma teraz trafić do najwyższych władz w państwie. „ 2004 r..

„Przedstawiony na wczorajszej konferencji prasowej raport o stratach wojennych Warszawy szacuje je na kwotę 45,3 mld USD, według wartości obecnej.

Wynika z niego, że największe zniszczenia były w zabudowie (8,4 mld zł przedwojennych), wyposażeniu mieszkań prywatnych (5,3 mld zł) oraz majątku przemysłowym (2,8 mld zł). Według prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego, jest to raczej szacunek zaniżony. Nie wliczono do tej kwoty m.in. strat muzealnych sięgających ok. 2 mld zł czy spustoszeń w sieci telekomunikacyjnej, stosunkowo dobrze rozwiniętej w okresie międzywojennym.

Po takim zsumowaniu kwota strat, zdaniem prezydenta, przekroczyłaby na pewno kwotę - według wartości obecnej - 50 mld USD.
Przygotowany raport ma zostać przesłany organom odpowiadającym za prowadzenie polityki państwa, m.in. premierowi i Ministerstwu Spraw Zagranicznych…” źródło

 

 

_____________________________________________________________

Zdjęcie kadr z filmu "Miasto Ruin"

_____________________________________________________________

Uzupełnienie:

"Zespół ds. oszacowania strat wojennych Warszawy powołany przez Prezydenta Warszawy pracujący pod kierunkiem prof. Wojciecha Fałkowskiego przygotował "Raport o stratach wojennych Warszawy" oraz aneks do Raportu zawierający materiał dokumentacyjny. Oba dokumenty liczą kilkaset stron. Zebrane w nich zostały wyliczenia z poszczególnych dziedzin, m.in. nieruchomości, zabytków, składników komunikacji miejskiej i mienia ruchomego.

"Wyliczenia zespołu dotyczą jedynie materialnych strat miasta. Nie zawierają się w nich straty związane z utratą życia bądź zdrowia ludności. Nie szacowaliśmy również wartości strat muzealnych dodał Prezydent."

Źródło

KOMENTARZE

 • Za ten ogrom zbrodni
  zostało ukaranych kilka marionetek, prawdziwi sprawcy mieli się dobrze. Teraz ich rodziny kontynuują dzieło.
 • cały film - gniew i smutek - te uczucia ma człowiek po zobaczeniu tego filmu.
  http://vimeo.com/20199219

  Oczywiście najlepiej zobaczyć w kinie.
 • :(
  Serce się kraja...
 • @CzarnaLimuzyna
  Czy wiesz może, co się działo z raportem po jego opracowaniu, a ściśle mówiąc po przesłaniu go do Premiera i MSZ?
 • @Odpowiedzi
  @zawsze.d.u.c.h
  „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa
  ma być zrównana z ziemią… http://analizyrynkowe.cal.pl/pliki_rozne/Raport_o_Warszawie.pdf str. 10.
  @John May
  Dziękuję za link. Wiem ,jest to wstrząsający film…
  @space
  Jestem Warszawiakiem i nigdy nie pozbędę się miłości do mojego miasta ; bolesnej Pamięci o jego cierpieniu i dumy z jego dawnych mieszkańców.
  @Rebeliantka
  Raport oraz inne dokumenty są dostępne w sieci:
  http://www.um.warszawa.pl/sites/default/files/Raport_o_stratach_wojennych_Warszawy.pdf
  http://www.bip.warszawa.pl/dokumenty/ip/Raport_straty_wojenne_Warszawy_czesc_II.pdf
  Natomiast nie wiem jaki były jego losy i jaki mu nadano status po 2005 roku. Zapewne po wybuchu wojny medialnej postpolityka zdominowała wszystko inne.
  Wiem ,że powinien stać się przedmiotem debaty historycznej w Europie i stanowić podstawę do pozwu przeciwko Niemcom
 • Niemieckie barbarzyństwo wzorowane na sowieckim...
  Stosunek hitlerowskich bandytów do Polaków dobrze oddaje poniższe przemówieniel. Wcześniej, przez atakiem na Polskę we wrześnoi 1939 roku podobnie wypowiadał się Hitler...

  W czasie przemówienia do żołnierzy jednostek Waffen-SS w lipcu 1941 Himmler powiedział: “Po drugiej stronie stoi populacja licząca 180 milionów, mieszanka ras, których nazwy są nie do wymówienia — a których twarze wyglądają tak, że można ich zastrzelić bez żalu czy współczucia”. I właśnie masowych mordów SS zorganizowało policyjne oddziały morderców — Einsatzgruppen.

  Einsatzgruppen były także zorganizowane przez Heydricha przed atakiem Niemiec na Polskę. Do każdej armii niemieckiej przydzielono jedną Einsatzgruppen, początkowo było ich 5 później 6, każda podzielona na 4 Einsatzkommando liczące od 100 do 150 osób w mundurach SD. Jak pisze Ian Kershaw w Hitler; 1936–1945 Nemesis, razem z okupacją Polski, barbarzyństwo tych oddziałów morderców osiągnęło nowy poziom.

  Szacuje on, że tylko Einsatzgruppen zamordowały około 60.000 osób, w realizacji celu zakładającego anihilację oraz likwidację wyższych warstw polskiego społeczeństwa, kleru, inteligencji i polskich Żydów.

  W samym Auschwitz z jego 50 obozami satelickimi — pisze Goldhagen — było w różnych okresach ponad 7000 strażników. Powołując się na szacunki, że na każdych 500 więźniów potrzebnych było 50 strażników utrzymuje, że jeżeli te cyfry porównał do ogólnej liczby ponad 10.000 obozów niemieckich z milionami więżniów — to liczba Niemców obsługująch ten system zagłady była olbrzymia.

  Akcje hitlerowskich oddziałów egzekucyjnych a cywile
  Dlatego Goldhagen nie widział potrzeby odróżniania pomiędzy akcjami hitlerowskich oddziałów egzekucyjnych i zwykłych cywili — ponieważ, jako społeczeństwo wszyscy byli okrutni wobec Żydów i, mając odpowiednią okazję, wszyscy byliby bezpośrednimi wykonawcami.

  Tak samo jak wobec Żydów — hitlerowscy bandyci byli okrutni i wibec Polaków. Los mieszkańców Warszawy świadczy o hotlerowskim barbarzyństwie...

  W dodatku sowieckie bandy morderców w NKWD w niczym nie ustępowały hitlerowskim mordercom z SS i Einsatzgruppen. Tyle tylko, że nie ma opracowań zbiorczych na temat mordów soweickich — w rodzaju książki Daniela Jonaha Goldhagena “Chętni kaci Hitlera: Zwyczajni Niemcy i Holocaust”.

  Dlatego najpierw sowiecki kat Stalin wzywał do Powstania — aby później wstrzymać sowieckie natarcie i czekać aż Niemcy hitlerowskie dobiją Warszawę i jej bohaterskich mieszkańców.
  *
 • Hitler: "wysłałem na Wschód tylko moje oddziały Totenkopfstandarte z rozkazem zabijania bez litości i pardonu"
  * * * * *
  Na odprawie przed atakiem na Polskę, jaka odbyła się 22 sierpnia 1939 roku, Hitler stwierdzil:*

  (...) Zniszczenie Polski jest na pierwszym planie. Zadaniem naszym jest zniszczenie sił żywych nieprzyjaciela, a nie dotarcie do określonej linii. Nawet gdyby wojna wybuchła na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być zasadniczym celem (...). Nasza siła leży w naszej szybkości i brutalności (...). Wydałem rozkazy i każę rozstrzelać każdego, kto piśnie słowo krytyki wobec zasady, że wojna ma na celu fizyczne zniszczenie przeciwnika. Dlatego wysłałem na Wschód tylko moje oddziały Totenkopfstandarte z rozkazem zabijania bez litości i pardonu wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci polskiej rasy i jezyka. Tylko w ten sposób zdobędziemy teren, którego bardzo potrzebujemy. (...) Polska zostanie wyludniona i skolonizowana przez Niemców. Moj pakt z Polską miał na celu jedynie zyskanie na czasie (...)

  Oto dyrektywa Reichsführera-SS Heinricha Himmlera:**

  (...) Zburzenie getta i założenie obozu koncentracyjnego jest konieczne, gdyż inaczej nigdy nie osiągniemy spokoju w Warszawie (...). W każdym razie należy spowodować, aby miejsce zamieszkania 500 000 podludzi (niem. untermenschen) absolutnie nie nadające się dla Niemców całkowicie znikło i aby miasto Warszawa z jego milionem mieszkańców, będące zawsze niebezpiecznym centrum powstania, zostało zmniejszone do tej wielkości. (...)

  _______________
  * Dr. Andrzej L. Szczesniak "Drang nach Osten; Plany nazistów niemieckich w odniesieniu do Polski", Nasz Dziennik, 01.09.02. Zob.: http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_797.html
  ** Encyklopedia Białych Plam, Radom: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2002, tom 9, ss. 208-211.
 • Znając nasze obecne sądy
  To znajdą kamienicę należącą przed wojną do Niemca i wysiedlą Polaków, by mu oddać!
 • @Andy-aandy @mnich zarazy
  Mamy wszelkie prawa nie tylko moralne żądać wypłaty należnej rekompensaty.Ale to nie stanie się dopóki w Polsce będą wybierani polsko_podobni politycy.
 • Eliminacjonizm — oznacza wiarę, że czyjś oponent jest "rakiem na ciele i musi być wycięty"
  * * * * *

  Politykę dokonywania masowych zbrodni w imię marksistowskich: (1) komunistycznej nienawiści do określonych "klas" społecznych oraz/i narodowości lub (2) socjalistycznej nienawiści Hitlera do "niższych" ras — można nazwać "eliminacjonizmem".

  Z wiary, że oponent "rakiem na ciele politycznym [lub narodowym — przyp. Andy] i musi być wycięty" — wynikały masowe mordy dokonywane na dziesiątkach milionów ludzi przez komunistycznych, czy hitlerowskich morderców.


  Słowo "eliminationism" (eliminacjonizm) stworzył amerykański naukowiec Daniel Jonah Goldhagen w swojej książce "Chętni kaci Hitlera".

  Eliminacjonizm oznacza wiarę, że czyjś polityczny oponent jest “rakiem na ciele politycznym i musi być wycięty — za pomocą odseparowania od polityki, poprzez cenzurę lub wręcz przez eksterminację.

  W wydanej w 2009 roku książce "Worse Than War: Genocide, Eliminationism, and the Ongoing Assault on Humanity" (Gorsze niż wojna: Ludobójstwo, eliminacjonizm oraz ciągły atak na wartości ludzkości) Goldhagen argumentuje, że eliminacjonizm jest podstawową przyczyną wszystkich masowych morderstw dokonanych w XX oraz w XXI wieku.

  „Dlaczego nasza era tak znacznego rozwoju technologicznego, ekonomicznego oraz niewątpliwego rozwoju moralnego — widziała tyle masowych morderstw?”* — pyta Goldhagen w swojej książce…

  Przykłady niektórych zbrodni uznanych przez Goldhagena za “masowe” można znaleźć na: http://en.wikipedia.org/wiki/Eliminationism.

  O książce Goldhagena "Chętni kaci Hitlera" pisałem w notce "Sąsiedzi, czy ‘chętni kaci’ Hitlera", http://salski.nowyekran.pl/post/20026,sasiedzi-czy-chetni-kaci-hitlera.

  _______
  * „Why has our age of such technological, economic, and undeniable moral progress seen so much mass slaughter?”. Za: http://www.pbs.org/wnet/worse-than-war/stories-essays/understanding-genocides/human-beings-and-mass-slaughter/25.
  *
 • @Wiesław P
  Polskojęzyczni politycy bardzo nie lubią tego podziału - on niestety wciąż istnieje- na Polaków i zdrajców, pętaków...
 • @Wiesław P
  Szanowny Panie Wiesławie
  Nie chciałby Pan założyć bloga- wówczas te wszystkie informacje dotarły by do większej ilości osób.
  Pozdrawiam
 • Ten raport
  to jedna z waznych rzeczy, jakie nam zostały po śp. LK. To jak tstament. Użyjmy tego! Użyjmy mądrze...
 • @Wiesław P
  Podaj dalej (ten tekst!)
 • @CzarnaLimuzyna
  Już kiedyś zadałem Panu Wiesławowi to samo pytanie. Jego wiedza jest imponująca i warto ją przekazywać szerszemu gronu odbiorców.

  Pozdrawiam :)
 • @bez kropki
  Warto uświadomić Polakom o możliwości i obowiązku moralnym uzyskania rekompensaty za zniszczenie miasta.
 • @Hrabia Ups-Gafa
  Warto !
  Pozdrawiam :-)
 • @CzarnaLimuzyna
  Nie za "zniszczenie miastA", tylko "za zniszczenie MIAST, WSI I INFRASTRUKTURY"! Zawsze przy tym dodając, że jako humaniści nie wliczamy tu wartości życia ludzkiego. (Ale już utracone PKB, to ja bym wliczała!!!! Bo jestem wredną babą a to się da jakoś tam oszacować!!! Nie moja wtedność - hihi - tylko utracone dochody. - Niemcy mit pomocnicy zabili nam ileś milionów producentów przychodu krajowego! Tym samym pozbawili nas konretnej i wyliczalnej kasy! Kasa, kotki, kasa, mniejsza o wyznanie tych "producentów" - tak by należało mowę trzymać na forum międzynarodowym.)
  A miast zniszczonych w 90% było w Polsce więcej niz jedno...
 • @CzarnaLimuzyna
  PS. NIe chodzi o to, by od razu łapnąć kupę upadających dolarów czy zbójeckiego euro;), tylko o to, by mieć skutecznego straszaka:) do załatwiania RÓÓÓÓZNYCH państwowych spraw;).
 • @bez kropki
  Pisałem tylko o Warszawie ale oczywiście należy nam się odszkodowanie za CAŁOŚĆ ZNISZCZEŃ.
  Chodzi o to że niemiecka agentura wpływu zabiła ten temat w mediach.
  a Polacy nawet ci świadomi i normalni rozmawiają zazwyczaj o tym co jest w tychże mediach.
  Ta sprawa powinna stanąć na forum międzynarodowym w formie debaty historycznej i "politycznej" i nie tylko być straszakiem ale poważnym postulatem, dlatego zadaję pytanie:
  POLACY, DLACZEGO JESTEŚCIE TAKIMI WYTRESOWANYMI FRAJERAMI?
 • Ważny wpis! Skomentuję ten temat Norwidem:
  "U nas energia wyprzedza zawsze inteligencję - i co pokolenie jest rzeź."
  Autor: Cyprian Kamil Norwid

  Norwid tu akurat dołączył do krytyków nieprzemyślanego Powstania Styczniowego. Ale Powstańcy Warszawscy widocznie Norwida nie czytali lub jeśli czytali, to jego mądrości nie uznali.
 • @Demaskator.
  Powstanie wybuchło na rozkaz.
  Jego los przypieczętowało wstrzymanie frontu przez Rosjan.

  Nie uważa Pan ,ze należy sprawę odszkodowań podnieś na polskim , europejskim i światowym forum?
 • @CzarnaLimuzyna
  Oczywiście, że tak uważam. Cały czas to powtarzam wszem i wobec, kopiujmy w tym żydów, oni tę metodę dopracowali do perfekcji pomimo, iż nie mają o co bardzo się upominać. Problem jest w tym, że za żydami stoi potężna finansjera i armia USA.

  My cienkie Bolki, które dyplomacje (MSZ) oddaliśmy we własnym kraju w żydołackie ręce, raczej nie mamy jak się upominać.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930